Az Európai Bizottság elfogadott két rendeletet, amelyek módosítják a de minimis (csekély összegű) támogatásokra vonatkozó keret összegét. Ezáltal a vállalkozások egy 2008 óta alkalmazott összeg változásáról kaptak jó hírt. A 15 éve érvényben lévő összeget végül 50%-kal megemelték.
De minimis jelentése
Leegyszerűsítve két fajta állami finanszírozás létezik az Európai Unió működéséről szóló szerződése szerint. Az első típusú, amely állami támogatást be kell jelenteni a Bizottság számára. A második típus szerint a Tanács meghatározhat olyan állami támogatási kategóriát, amelyek mentesülnek a bejelentési kötelezettség alól.
A de minimis támogatás olyan, vállalkozások részére nyújtott csekély összegű állami támogatás, amelyet a tagállamoknak nem kell bejelenteniük.
Miután nincs bejelentési követelmény, ezért ezt a típusú támogatást keretek közé szorítják. Vagyis nem lehet végtelen mennyiségben igénybe venni.
Csekély összegű támogatás
De minimis kerete
Az elfogadott rendeletek alapján vállalkozásonként egy hároméves időszakra vetített megemelt összeg maximum 300 000 euró lehet.
A három éves időszakban kapott támogatásokat az alábbiak alapján kell figyelembe venni:
- a támogatás odaítélésének évében és az azt megelőző két pénzügyi év vonatkozásában nem haladja meg a fent meghatározott összeget
Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy az idén kapott csekély összegű támogatásokhoz hozzá kell adni a tavalyi és a tavaly előtti pénzügyi évben (január 1-től december 31-ig) kapott összegeket.
Egy vállalkozás saját keretébe bele szükséges számítania az egy és ugyanazon vállalkozásaiban kapott támogatási összegeket is.
Nem tudod, hogy számold? Vagy nem tudod, mi számít csekély összegűnek?
Mi számít csekély összegű támogatásnak?
A támogatás lehet vissza nem térítendő vagy visszatérítendő támogatás is, de adókedvezmény formája is ismert. A legpontosabban akkor járunk el, ha bizony tevékenységeinkhez igénybevett szolgáltatási dokumentációt vesszük alapul. Ugyanis a dokumentáció minden esetben tartalmazza, hogy mekkora csekély összegű támogatást tartalmaz.
Figyeljük, tehát az alábbiakat mindenképp:
- pályázati felhívás vagy támogatási szerződés
- hitelkonstrukció leírása vagy hitelszerződés
- önkormányzatoktól igénybe vett bértámogatási szerződések
- képzési szerződések
A most elérhető pályázati lehetőségek közül például csekély összegű támogatást tartalmaz:
- elektromos autó pályázat
- képzési pályázat bértámogatás része
- KKV Technológia Plusz Hitelprogram
- EDIH által adott képzések
Csekély összegű támogatás lekérdezése
Jelenleg nyilvános lekérdezési rendszer csak az alábbi vállalkozásokra vonatkozóan érhetők el:
- mezőgazdasági
- halászati,
- vidékfejlesztési,
- erdészeti és vadgazdálkodási
A fenti iparági vállalkozások számára a lekérdezés kizárólag elektronikus úton lehetséges. A Kincstár honlapjáról elérhető elektronikus kérelembenyújtó felületen keresztül. Az „Elektronikus kérelemkezelés” menü „Horizontális ügyintézés / Csekély összegű támogatások / Hatósági bizonyítvány” almenüpont segítségével.
Azonban az új rendeletek elfogadásával a tagállamokra nyilvántartási kötelességet szabtak ki. Ezáltal 2026. január 1-től minden csekély összegű támogatást központi nyilvántartásba kell regisztrálni, így a vállalkozások lejelentési kötelezettsége csökken és könnyebben utánkövethetővé válik az aktuális fennmaradó keretösszegek lekérdezése.