A kormány elhatározása alapján szeretné a 78%-os foglalkoztatási arányt 85%-ra növelni, aminek érdekében munkaerőpiaci pályázatokat hirdet ki 2024. márciusban és áprilisban. Ezek keretében lesz lehetőség munkaerő bővítési,- képzési és munkakörülmény javítását célzó pályázatok beadására. Nézzük jelenleg mit tudunk ezekről a leendő pályázati lehetőségekről.
Foglalkoztatást növelő programok
Az aktivitás növelésének lehetőségét a hazai tartalékok mozgósításában és az álláskeresők elhelyezkedésében látják az inaktív népességen belül. A pályázat elsősorban a 25 év alattiak és az 55 év fölöttiek munkaállásának segítéséről fog szólni. Különböző irányok várhatók.
Képzési pályázat
Újranyitásra és könnyítésre számíthatunk a GINOP_Plusz-3.2.1-21-es pályázat keretében. Képzési költségek mellett a kieső munkabérköltségekre is vissza nem térítendő támogatások lesznek igénybe vehetők ismét. Ígérnek további könnyítést is a vállalkozásoknak, amiket az energiaintenzív iparágakban működő cégek munkahelymegőrzési célokra is felhasználhatják.
Részletes információkat 2024. március 1-re ígérnek.
A keret nagysága várhatóan 70 milliárd Ft.
Az aktivitási ráta és így a foglalkoztatottság további növelését a kormány tehát átfogó akciótervekkel fogja segíteni, és ehhez járulnak hozzá a több mint 460 milliárd forintot biztosító GINOP Plusz program forrásai is.
Megjelent a képzési támogatás III. üteme!
Ifjúsági Garancia Plusz Pályázat
Újranyitják a fiatalok elhelyezkedését támogató Ifjúsági Garancia program is „Plusz” név kiegészítéssel. A 200 milliárd forintos keretéből a 30 év alatti korosztály munkába állását fogják támogatni, kiemelt fókuszba kerülnek a hátrányos helyzetű, a munkaerőpiacon inaktív fiatalok.
A program keretében képzési költségekre, bérköltségekre, mobilitási költségekre is lehet majd támogatást igényelni.
Pontos részletek 2024. március közepétől lesznek elérhetők és várhatóan már áprilistól beadhatók az első pályázatok.
Ami még tudható, hogy csekély összegű támogatásra lehet majd pályázni, így érdemes frissíteni vállalkozásunk de minimis keretét, hogy mekkora támogatásra pályázhatnak még.
További információk a munkaerőpiaci pályázatokról
Az eddigi tapasztalatok alapján a megjelent foglalkoztatást és aktivitást növelő pályázatok lassú lefolyású támogatási források. Ez azt jelenti, hogy az alacsony támogatási összegek és a kevesebb érdeklődő miatt nem kell majd gyorsan rögtön az elején beadni projekteket, mert lesz idő átgondolni, hogy milyen képzéseket és embereket kívánnak a pályázók cégükbe bevonni.
A fent leírt programokon túl 2024. májusára ígérnek egy 160 milliárd Ft keretösszegű pályázati kiírást, amelynek fókuszában a 30 év feletti álláskeresők és munkakörülményeik lesznek. Ez egy közkedveltebb forma és ott várható nagyobb verseny az uniós forrásokért.